Dental implant,

eksik olan dişlerin fonksiyon ve estetiğini tekrar sağlamak amacıyla çene kemiğine yerleştirilen ve  titanyumdan yapılan, küçük silindir şeklinde ve vidaya benzer görünümdeki yapay diş köküdür. Geleneksel kaplama, köprü ve damak protezlerine göre çok daha güvenli, kunlanışlı uzun ömürlü tedavi şeklidir.

İmplantın ağız içinde ki kısmına abutment denir, implantın çene kemiğine yerleştirilip kemiğe kaynamasından sonra implanta vidalanır. Abutment kuron, köprü ya da protez için altyapı oluşturur.

İmplantın kemiğe kaynama işlemi ise tüm implantların başarısında belirleyicidir.Osseointegrasyon süresinde  çene kemiği implant ile kaynaşır. İmplantlar titanyumdan yapıldığı için vücud implantı bir parçası gibi algılar bundan dolayı implantlar titanyumdan üretilmektedir.

Kimlere İmplant uygulanır?

Sağlığınız iyi durumda ise,eksik dişiniz veya dişleriniz var ise, dişetleriniz  sağlıklı ve çene kemiğiniz implantları destekleyebilecek oranda var ise, implant uygulaması yapılabilir demektir. Çene kemiğinizde kemik kaybı mevcut olsa bile implant uygulanması mümkün olabilir.Böyle bir durumda kemik bazı özel işlemler ile yeniden oluşturulmalıdır.Yalnız implant yapılmış  dişlerinizin ve çevredeki dokularının çok iyi bakılması gerekir. Bunun için dişlerin iyi bir şekilde fırçalanması ve  düzenli diş hekimi kontrollerinin yapılması gereklidir.

Tek Diş Eksikliği

Tek diş eksikliğinde çevre dişleri aşındırarak  eksik dişin olduğu boşluğu kapatmak veya çevre dişlere zarar vermeden sadece diş eksikliği olan boşluğa implant uygulamak olacaktır. İmplant uygulamasında  çevre dokulara zarar verilmemektedir, dolayısıyla öncelikle tercih edilmesi gereken bir uygulamadır.

Birden Fazla Diş Eksikliği

Birden fazla dişin eksik olduğu durumlarda, eksikliği gidermek için implanta alternatif olan uygulamalar, hareketli protezler ve köprü protezi uygulamalarıdır. Bu da mutlaka çevre dokularda travmalara neden olacaktır. Bu sebepten ötürü anatomik yapıların izin vermesi durumunda implant öncelikle tercih edilmesi gereken bir uygulamadır.

Bütün Dişlerin Eksikliği

Bütün dişlerin eksikliği durumunda çene kemiklerinde hızlı bir erime (rezorbsiyon) olacaktır. Bu dolayı mümkün olduğu kadar hızlı bir şekilde implant uygulanması  hasta açısından büyük konfor farkları oluşturur. Bu tip diş eksikliklerinde yapılacak olan protez çeşidine ve hastanın beklentilerine göre implant uygulama yöntemi farklılık gösterecektir.